- Mikrobiološka ispitivanja:
Prvo što radimo je set mikrobiloških ispitivanja: vaginalni, cervikalni bris sa akcentom na analizu Micoplasma, Ureaplasma i Chlamydia. Ogroman procenat uzroka steriliteta kod žena, kao akutne upale, ili začepljenja jajovoda izazivaju Ureaplasma i Chlamydia patogeni.
U slučaju pozitivnog testa leče se oba partnera.
2. U isto vreme radi se kompletan ginekološki pregled sa akcentom na ultrazvučni pregled organa male karlice: materice, jajnika i jajovoda.
Šta se može uočiti UZ pregledom:
- miomi materice,
- polipi materice,
- tumorkse promene materice
- urođene anomalije materice
- promene na jajnicima
- sindrom policističnih jajnika
- začepljenje ili uvećanost jajovoda,
nakon čega se sprovode dalje dijagnostičke metode utvrđivanja tačne definicije anomalije ili promene ako su uočene na UZ pregledu.
Kod različitih promena u materici, intervencijama i dijagnostičkim metodama, vrši se tačna definicija promene kao i postupak lečenja ili otklanjanja promena. Postupci koji se sprovode: SIS ultrazvučno dokazivanje polipa, eksplorativna kiretaža materice, histeroskopija, Hy Co Sy za ispitivanje prohodnosti jajovoda, …itd.
3. Sledeći postupak je ispitivanje hormonskog statusa Pacijentkinja kroz ceo hormonski panel ili set analiza prema preporuci ginekologa koje pacijentkinja može raditi u D Medica ordinaciji. Uz klasična panel ispitivanja polnih hormona u analizi preseka učestvuje i endokrinolog sa analizom hormona štitne žlezde ili drugih endokrinih pod-sistema koji su u ženskom organizmu važni za ostvarivanje zdrave ovulacije i održanja rane trudnoće.
Šta se može uočiti:
- Disbalans polnih hormiona koji izazivaju niz različitih sindroma
- Sindrom policističnih jajnika
- Problemi sa štitnom žlezdom
- Insulnska rezistencija – ovaj sindrom utvrđuje se dodatnim OGGT testom.
4. Sledeći korak je detaljnije ispitivanje funkcije jajnika, ovulacije i ovulatornog potencijala kao i eventualne ovarijantne rezerve: Sprovodi se kroz testove i analize:
Folikulometrija i ispitivanje ovulacije i ovulatornog potencijala analizama iz krvi a prema parametrima koji govore o ovarijantnim rezervama prema starosnoj dobi žene: Hormoni – Inhibin B, AMH.
5. Sledeći korak je ispitivanje endometrijuma i analiza NK ćelija:
Analiza NK ćelija se radi 8. dana ciklusa, uzima se uzorak histeroskopskom biopsijom endometrijuma.
NK ćelije (engl. Natural killer cells) su posebna grupa limfocita koji imaju ulogu u odbrani organizma protiv virusa i tumorskih ćelija. Ćelije ubice ne spadaju ni u B ni u T limfocite već pripadaju nespecifičnom imunitetu.
U okviru ovog dijagnostičkog ciklusa uključuje se i hematološke analize kojima se ispituju potencijalno postojanje različitih vrsta trombofilija.
6. Priprema i sprovođenje interauterine inseminacije:
7. Priprema za VTO.